Bezpečné matrace na cvičenie - ktoré?
Na trhu sú k dispozícii rôzne typy matracov na cvičenie, ktoré sú prispôsobené typu fyzickej aktivity. Mali by byť bezpečné, pohodlné a izolovať telo od studenej podlahy. Jednou z ich najdôležitejších funkcií je chrániť používateľa pred neočakávanými zraneniami, odreninami alebo odreninami. Z tohto dôvodu je vysoká kvalita matracov prvoradým kritériom, ktorým by sa mal riadiť náš výber.
Typy cvičebných matracov
Najbežnejším typom cvičebného matraca je ochranná podložka, ktorá sa používa na stabilizáciu športového náradia. Stabilné zariadenie prispieva k bezpečnosti používateľa a jeho izolácia chráni podlahu pred mechanickým poškodením. Veľmi rozšírené sú aj cvičebné matrace, ktoré sa vyznačujú všestrannosťou a univerzálnosťou použitia. Sú ideálne na aeróbny alebo kondičný tréning. Najčastejšie sú vyrobené z neoprénu a majú protišmykový povrch. Ich osobitným typom sú podložky na jogu, ktoré sa vyznačujú miernou hrúbkou v rozsahu 2,5 až 4,5 mm.
Za zmienku stoja aj štandardné gymnastické matrace, ktoré sa bežne používajú v školách a rehabilitačných centrách.Načo sa zamerať pri výbere?
Správna podložka na cvičenie by mala byť v prvom rade prispôsobená individuálnym podmienkam, potrebám a očakávaniam. Ak máte v úmysle trénovať profesionálne, cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Do úvahy by sa mala brať frekvencia tréningu a treba mať na pamäti, že čím je podložka tenšia, tým je náchylnejšia na opotrebovanie. Typické rohože na voľný čas môžu byť tenšie ako 6 mm, ale tréningové rohože by nemali mať hrúbku menšiu ako 7 mm. Dĺžka podložky prispôsobená výške cvičenca a materiál, z ktorého je podložka vyrobená, sú tiež kritériá, ktoré treba zohľadniť. Posledný bod určí parametre, ako je trvanlivosť, pružnosť a stabilita. Matrac by mal byť antialergický a mal by mať tepelnoizolačnú vrstvu. Za zmienku stojí aj možnosť pohodlného zloženia podložky na cvičenie, čo výrazne uľahčí jej prepravu a skladovanie.